Avukat Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

gaziantep-avukat.jpg

Haklı olduğun konudan  vazgeçmek doğru değildir. Bu nedenle haklı olduğunu,hak kaybına uğramamak için hukuki bir nizam ve intizam içerisinde ifade etmek  gerekmektedir. Bu süreçte konusuna  hakim bir  avukata sahip olmak her şeyin lehinize olmasını sağlayabilir. İyi bir avukat seçebilmek için de dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır.Bu püf noktaların şunlardır: 

  1. Bir kişiyi tanıyabilmek için,onunla yüz yüze görüşmek büyük  önem ifade eder. Avukatla telefondan görüşmek yerine yüz yüze görüşmek tercih edilmelidir. Bu görüşmedeki intiba avukat hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayabilir.Ayrıca avukatın size yöneltebileceği sorularla sorunu daha iyi kavraması ve adeta bir doktor edasıyla sorunu teşhiş edebilmesi çok önemlidir.
  2. Avukatın konusuna hakim olması ve sizi yüz yüze dinlemesi sayesinde,sizden edindiği bilgisini dilekçesine ve mahkeme huzurundaki savunmasına yansıtacak,vekil olarak sizi daha iyi temsil edebilecektir.Tüm bunları yapabilmeniz için seçmek istediğiniz avukatınızın aktif bir dinleyici olması gerekmekte ayrıca konunun en ince ayrıntısına kadar kendisine aktarılması gerekmektedir.Avukatın,siz meramınızı anlatırken başka şeylerle uğraşması, dinliyor gibi gözükmesi  pasif bir dinleme tarzını ifade eder. Aktif bir iletişimde  kişinin vücut dili ve gözleri muhatabına odaklıdır ve onu  anlayabilmek için bazı sorular yöneltir. Bunu yapmayan ve konuşma sonunda da genel geçici ifadeler kullanan avukatın iyi bir dinleyici olmadığını anlayabilirsiniz.
  3. Seçmek istediğiniz Avukatın belli alanlarda uzmanlaşmış olması çok önemlidir.Böylece o alanlardaki davaları alarak uzmanlıklarını konuşturabilirler. Dolayısıyla davanızla ilgili işleri alan ve yoğunlukla bu alanda çalışan bir  avukatların seçilmesi daha iyi olabilir. Daha önce benzeri davalara bakmayan bir avukatın  davanızın inceliklerini yönetebilmesi daha   zor olabilir.
  4. Vekalet yetkisi verdiğiniz avukatınızın duruşmaları ve dosyasını titizlikle takip etmesi ve müvekkilini tüm gelişmelerden anında veya geç kalmadan haberdar etmesi çok önemlidir.Bu sayede hak kayıpları önlenebilecek,müvekkili ile vekil arasında güven ilişkisi inşa edilebilecektir.Avukat davasını üstlendiği tüm işlerde görevini özen ve titizlik içerisinde yürütmekle görevlidir.Avukatın bu yükümlülüğü doğrudan  kanundan doğmaktadır.
  5. Önemli olan bir diğer husus da, avukatların giyim ve kuşamına dikkat edip, etmediğine bakılmasıdır. Fiziki görünümüne dikkat etmeyen avukatın stres yaşadığı düşünülebilir. Ayrıca düşük motivasyona sahip olduğu da anlaşılabilir. Giyimine dikkat eden ve derli toplu olan avukatların hem mesleğine bakış açısı hemde topluma verdiği izlenim daha olumludur.
  6. Avukatın daha önce çalıştığı kişilerle görüşme imkanı varsa, avukat hakkında bu kişilerden  bilgi alınabilinir.Yukarıda da bahsedildiği üzere,birer hukuk adamı  olan avukatların ; davadan kazanacakları maddi kazançtan çok; hukuk  kriterine dikkat ederek davalarını görmeleri ve karşılıklı memnuniyet çok önemlidir.

Avukatın kendisini nasıl tanımladığına odaklanmak

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere avukatlarında  aynı doktorlar gibi ağırlık verdikleri,severek çalıştıkları,kendilerini diğerlerine göre daha iyi gördükleri alanlar vardır. Mesela bir avukat kendisini boşanma davalarına adayabilir, bir başka avukat ise, ceza davalarına bakabilir. Avukatların  kendilerini geliştirdikleri hukuk dalları; yani ağırlıklı alanları müvekkillerine  daha iyi yardımcı olabilmelerini sağlar. Dolayısıyla Gaziantep avukat ihtiyacınızı çözerken avukatın hangi ağırlıklı alana yöneldiğinin belirlenmesi önem ifade eder.

Bununla beraber her avukatın her davaya bakabilme yetkisinin olduğunu  hatırlatmakta fayda vardır. Bazı avukatlar birden fazla alanda deneyim ve bilgi sahibi olduklarından çok daha çözüm odaklı hareket edebilirler. Bir davadaki olayı bir başka olayla karşılaştırıp, çıkış yolları bulma konusunda daha esnek olabilirler. Bu tip avukatların da değerlendirilmesi gerekebilir.

Birden fazla avukat seçebilir miyim?

Birden fazla avukat seçmek mümkündür. Hatta farklı fikir ve çözüm yollarının söz konusu olabilmesi için iyi de olabilir ancak tabiî ki bu durumda kişinin maddi imkanlarının buna müsaade etmesi gerekmektedir. Bunun kişi açısından maddi külfeti daha ağır olabilmektedir.

Başta Gaziantep şehrinde olmak üzere Türkiye’nin farklı bölgelerine avukatlık hizmeti veren Murat Sönmez Avukatlık Bürosu olarak hazırladığımız makalenin sizler için faydalı olduğunu umarız.

Gaziantep avukatlık hizmetlerimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçiniz.